You are here
Domov > Nezaradené > Ako dlho musí pracovať bazénová filtrácia, aby bola voda priezračne čistá?

Ako dlho musí pracovať bazénová filtrácia, aby bola voda priezračne čistá?

bazén

Bazén vo vlastnej záhrade s krištáľovo čistou vodou je snom snáď každého z nás. Realita je však často iná. Stačí nepriaznivé počasie, vysoké teploty alebo vietor, ktorý do bazéna zanesie nečistoty a voda sa začne kaziť. Čo s tým? Nezabúdajte na filtráciu. Ako dlho by mala každý deň pracovať?

Aby sa vo vode nemnožili baktérie

Pravidelné používanie filtrácie je prevenciou množenia baktérií, rias a ďalších nečistôt. Navyše, je to finančne výhodnejší spôsob, než zakaždým meniť v bazéne vodu.

Ako správne vybrať filtráciu?

Pri výbere bazénovej filtrácie je dôležitý jej filtračný výkon. Na trhu nájdeme rôzne veľkosti bazénov a spolu s ich veľkosťou sa mení aj potrebný filtračný výkon. Ako ho vypočítať? Objem bazéna vydeľte štyrmi. Výsledné číslo je tzv. kubíkový výkon čerpadla.

Náš tip: Výkon filtrácie by nemal byť nikdy menší ako kubíkový výkon čerpadla. Ideálny je vyšší. Obzvlášť vtedy, keď filtráciu od bazéna delí väčšia vzdialenosť, terén je členitý, alebo používate i solárny ohrev, tepelné čerpadlo alebo bazénový vysávač.

Viete, že vybrať si môžete medzi kartušovou a pieskovou filtráciou? Kartušová filtrácia sa využíva pre menšie bazény s objemom maximálne 8 m3. Piesková filtrácia je vhodná pre bazény s väčším objemom.

Ako často filtrovať vodu v bazéne?

Voda v bazéne by cez filtráciu mala prejsť aspoň dvakrát denne. Ak je však bazén využívaný často, pokojne aj viackrát. Dobu filtrácie je dobré rozdeliť do niekoľkých časových úsekov, napríklad so spínaním zhruba po hodine. Vodu nikdy nefiltrujte vo chvíli, keď sa kúpete. Keď beží filtrácia, v bazéne nesmie byť nikto.

Viete, že filtrácia vodu v bazéne prefiltruje zhruba za 4-5 hodín?

Náš tip: Nechcete stále behať zapínať a vypínať filtráciu? Kúpte si časovač do zásuvky.

Dôležitá je aj údržba filtrácie

Aby filtrácia fungovala presne tak, ako má, je potrebné sa o ňu starať. Aspoň raz týždenne skontrolujte filter a odstráňte z neho nečistoty.

  • Máte kartušovú filtráciu? Každý týždeň prepláchnite molitanový filter. Ten papierový pravidelne meňte.
  • Používate pieskovú filtráciu? Každý týždeň piesok preperte spätným chodom.

Pridaj komentár

Top