You are here
Domov > Peniaze a cestovanie > Víťazi súťaže National Geographic Traveler Photo

Víťazi súťaže National Geographic Traveler Photo

Máme tu výsledky súťaže National Geographic Traveler Photo a fotografie, ktorými prispeli súťažiaci, sú skutočne výnimočné. Boli vybraté z viac než 17 000 príspevkov z celého sveta v rôznych kategóriách ako Cestovateľské portréty, Vonkajšie scenérie, Zmysel miesta a Spontánne momenty.

Anuar Patjane Floriuk vyhral prvé miesto s jeho podvodnou snímkou potápačov plávajúcich neďaleko veľryby blízko Roca Partida, ostrovu pri západnom pobreží Mexika. Hlavnou cenou je osemdňová fotografická expedícia od National Geographic v Costa Rice a Panamskom kanáli pre dvoch.

„Táto fotografia nebola vôbec plánovaná,“ povedal Floriuk z Tehuacán, Puebla, Mexiko. „Robil som zábery hlavy veľryby, keď sa zrazu rozhodla plávať v ústrety ostatným potápačom. Tí jej a jej mláďaťu dali potrebný priestor a ja som len stlačil spúšť v pravý moment, keď to všetko sedelo.“

Súťaž sa koná už 27. ročník a zapojiť sa môže ktokoľvek, amatéri aj profesionáli.

Víťaz prvého miesta: Zaklínač veľrýb

Potápanie sa s veľrybou a jej novonarodeným mláďaťom neďaleko Roca Partida v Revillagigedo, Mexiko.

Víťaz druhého miesta: Pieskový robotníci

Na mieste drvenia pieskovcov ostáva mnoho prachu a piesku. Traja robotníci sa pozerajú cez okno na svoje pracovisko. Chittagong, Bangladéš.

Víťaz tretieho miesta: Ťaví Ardah

Ťaví Ardah, ako je nazývaný v Ománe, je tradičný štýl preteku dvoch tiav kontrolovaných profesionálmi. Rýchlejšia ťava prehráva, takže musia bežať rovnakou rýchlosťou a trasou. Hlavnou pointou Ardahu je ukázať silu arabských tiav a jazdecké schopnosti.

Zaslúžili víťaz: Noc v Deadvlei

Noc pred vrátením sa do Windhoek sme strávili niekoľko hodín v Deadvlei. Mesiac bol dosť jasný na to, aby osvietil piesočné duny v diaľke, no obloha bola dostatočne temná na to, aby sme videli Mliečnu dráhu.

Zaslúžili víťaz: Rumunsko, krajina rozprávok

Biely mráz nad dedinou Pestera.

Zaslúžili víťaz: Horali

Tradičné žne v Poľsku. Mnohí ľudia ostali verní kosám a vidlám.

Zaslúžili víťaz: Biele nosorožce

Noc pred získaním tohto záberu sme sa pokúšali urobiť dobrú fotografiu chránených bielych nosorožcov. Opatrné zakrádanie sa vo vzdialenosti 10 metrov mi nebolo príliš plané. Ráno som sa však zobudil na to, ako sa predo mnou pasú tri nosorožce. Nosorožie útočisko Ziwa, Uganda.

Zaslúžili víťaz: Kushti, indický wrestling

Kushti je tradičná forma indického wrestlingu. Nosiac len kus látky v okolí pása vchádzajú súťažiaci do bojovej jamy vyrobenej z ílu, často zmiešaného so soľou, citrónom a bielym olejom. Na konci cvičenia sa bojovníci opierajú o steny arény a telá si zabaľujú do zeminy, ktorá nasiakne pot, a tak sa vyhnú nachladeniu.

Zaslúžili víťaz: Sauna v nebesách

Sauna nachádzajúca sa 2800 metrov vysoko v srdci Dolomitov, Monte Lagazuoi, Cortina, východné talianske Alpy.

Pridaj komentár

Top