You are here
Domov > Zdravie a štýl > 7 príznakov rakoviny krčka maternica, na ktoré by si mala každá žena dať pozor

7 príznakov rakoviny krčka maternica, na ktoré by si mala každá žena dať pozor

Rakovina krčka maternica je jedným z najsmrteľnejších ochorení gynekologických rakovín, no zároveň sa je vysoká šanca úspešnej liečby, ak sa podchytí včas. Táto rakovina je zväčša spôsobená ľudským papillomavírusom (HPV), ktorý je veľmi nákazlivý. Tento typ vírusu sa prenáša pohlavným stykom a prejavuje sa vyše 100 typmi. Niektoré z nich môžu viesť aj k rakovine krčka maternice. Ak máte dostatočne silný imunitný systém, HPV zmizne sám od seba, no inak môže spustiť prílišný rast buniek, čo vedie k tvorbe zhubného nádoru rakoviny krčka maternice.

7 príznakov rakoviny krčka maternice

Tento druh rakoviny nie je sprevádzaný očividnými symptómami ako napríklad pri rakovine prsníka, no ak viete, čo si všímať, môžete jej rýchlo zabrániť.

V prípade, že sa u vás prejaví akýkoľvek z týchto symptómov, navštívte svojho gynekológa:

 1. Nezvyčajný výtok

Nezvyčajný výtok je bežným symptómom tohto typu rakoviny, pretože keď začne nádor rásť, maternicové bunky začnú vylučovať vodný výtok.

 1. Bradavice

Gynekologička Rosa Maria Leme tvrdí: „Výskyt malých bradavíc (vonkajších i vnútorných) funguje ako výstražné znamenie pri niektorých ochoreniach ako napríklad pri HPV, ktoré u žien zvyšujú riziko výskytu rakoviny krčka maternice.“

 1. Bolesť či krvácanie

Nepohodlie v panvovej oblasti a krvácanie sú typickým príznakom rakoviny krčka maternice, pretože steny maternice vysychajú a pri nadmernom raste buniek môžu dokonca popukať. Pri pokročilejších štádiách sa môže vyskytnúť rektálne krvácanie či krvácanie z močového mechúra. Pri akomkoľvek krvácaní mimo vášho menštruačného cyklu navštívte svojho lekára.

 1. Anémia

Anémia často sprevádza rakovinu krčka maternice, pretože spôsobuje nadmerné krvácanie, čo je jedným zo znakov tohto druhu rakoviny. Ak jedávate tak ako vždy, no aj napriek tomu sa cítite unavené alebo sa váš tep zvýši aj pri malej námahe, dajte sa vyšetriť na anémiu a zistite dôvod, prečo sa vám niečo také deje.

 1. Problémy s močením

Problémy s močením sú ďalším znakom rakoviny krčka maternice. Sú výsledkom opuchu maternice, ktorá tlačí na močový mechúr a obličky, čím bráni voľnému prechodu moču. Kvôli tomu môžete byť neschopné úplne vyprázdniť močový mechúr, môžete zažívať pri močení bolesť a/ alebo dostať infekciu močových ciest.

 1. Neustála bolesť nôh, bokov a chrbta

Opuchnutá maternica nepôsobí len na obličky a močový mechúr, no aj na vnútorné orgány. Môže vyvíjať tlak na krvné doštičky a ovplyvniť tok krvi do panvy a nôh. Výsledkom toho je bolesť a opuch nôh a členkov.

 1. Strata na váhe

Strata chute do jedla a úbytok na váhe sú sprievodné príznaky mnohých typov rakoviny. V prípade rakoviny krčka maternice opuchnutá maternica tlačí na brušnú dutinu, čo vedie k strate chuti do jedla a následne aj chudnutiu.

Je veľmi dôležité brať do úvahy to, že tieto symptómy sa nemusia prejaviť len pri tomto ochorení. No ak chcete rakovinu krčka maternice objaviť čo najskôr, je lepšie zájsť ku gynekológovi, než to potom ľutovať.

Existuje niekoľko rizikových faktorov, ktoré môžu viesť k vývinu HPV infekcie, ako u mužov, tak aj u žien.

Najznámejšie rizikové faktory pre rakovinu krčka maternice sú:

 • Aktívne aj pasívne fajčenie
 • Časté striedanie sexuálnych partnerov
 • Nechránený sexuálnych
 • Slabá imunita

Ako sme už spomenuli skôr, HPV infekcie sú dôvodom vzniku rakoviny krčka maternice. Ak dokážete zbadať sprievodné symptómy včas, môžete sa jej však zbaviť. Nevynechávajte návštevy u svojho gynekológia! Môže vám to zachráni život!

Pridaj komentár

Top