You are here
Domov > Nezaradené > Záhrada s minimom práce: ako na to?

Záhrada s minimom práce: ako na to?

Záhrada je priestorom, ktorý všetci chceme mať v dokonalom stave, no nie vždy máme čas na to sa jej plnohodnotne venovať. Pritom všetko čo sa v záhrade nachádza si vyžaduje našu pozornosť a množstvo manuálnej práce. Čoraz viac sa objavujú rôzne varianty, ako urýchliť a zjednodušiť starostlivosť o záhradu, no pritom ju zachovať v estetickom stave. Ako na peknú záhradu s minimom práce?

Vyberajte bezúdržbové rastliny

Existujú rôzne druhy rastlín – niektoré si vyžadujú väčšiu starostlivosť ako iné. V záhrade je ideálne siahať po rôznych ozdobných stromčekoch a estetických kvetinách, ktoré dotvoria celú scenériu exteriéru. Po väčšine platí, že  ihličnaté stromčeky sa udržujú jednoduchšie ako listnaté. Pri výbere si však môžete zvoliť aj rôzne kultivary, ktoré rastú do požadovanej veľkosti, či tvaru.

Rovnako sa v súčasnosti využívajú rôzne kombinácie rastlín, ktoré majú zaručenú symbiózu a teda sa pozitívne vzájomne ovplyvňujú. Môžu si napríklad regulovať príjem živín alebo odplašovať škodcov. V tomto zmysle je ale potrebné si naštudovať väčšie množstvo odbornej literatúry, aby ste vedeli využívať tieto výhody „rastlinnej komunikácie“. Ak sa naučíte ako rastliny medzi sebou vedia spolupracovať, môžete z toho vyťažiť s minimom starostlivosti.

Medzi formy ako získať bezúdržbové krásne estetické záhony je aj voľba správnej úpravy záhona. Týka sa to predovšetkým úpravy. Medzi najlepšie voľby ako získať bezúdržbový záhon je použitie geotextílie, ktorá zabráni prerastaniu buriny. Na jej povrch sa potom  môžu umiestniť skalky alebo kôra. Má to nesmierny praktický aj estetický význam a ušetríte si nesmierne veľa roboty.

Stavte na kvalitné náradie

Pre ušetrenie práce v záhrade je základom kvalitné náradie. Rôzne robotické kosačky, či elektrické nožnice Vám dokážu prácu nielen uľahčiť, ale Vás jej aj zbaviť. Takéto kvalitné náradie je ale potrebné aj náležite uskladniť – najlepšie je používať záhradný domček na náradie alebo inú krytú budovu, kde sa neznehodnotí a bude chránené. Vydrží Vám takýmto spôsobom dlhšie  a zároveň bude chránene voči odcudzeniu.

Ak si chcete ušetriť prácu v záhrade, mali by ste vedieť dobre využiť priestor. V záhrade väčšinou chceme plochu na sedenie, na uskladnenie produktov, ale tiež aj estetickú alebo úžitkovú plochu na pestovanie. Prácu si ušetríte, najmä pokiaľ si svedomite rozdelíte jednotlivé zóny podľa toho, koľko priestoru potrebujete na jednotlivé aktivity využiť.

V konečnom dôsledku je ale tiež potrebné dodať, že práca v záhrade ako manuálna forma práce je veľmi relaxačnou aktivitou. Dokážete si takto vyčistiť hlavu a vytvoriť nesmierne estetické prvky. Celá práca sa navyše nahradiť nedá a ľudský faktor v nej musí byť zastúpený. Tieto tipy však môžu slúžiť na Vaše uľahčenie práce a ušetrenie času, aby ste si záhradu okrem iného aj mohli naplno vychutnať.

Pridaj komentár

Top