You are here
Domov > Nezaradené > RTG vyšetrenie – čo vás čaká?

RTG vyšetrenie – čo vás čaká?

RTG vyšetrenie si niekedy vyžaduje objednanie k lekárovi, ide o bežnú diagnostickú metódu. RTG vyšetrenie je neinvazívna metóda, ktorou sa dajú zobrazovať cudzie predmety v tele aj tvrdé tkanivá.

Kedy sa používa RTG

RTG v Bratislave sa často využíva pri úrazoch na diagnostiku zlomením či vykĺbení. RTG metódou sa dá vyšetriť hruď, hlava, brucho, chrbtica, štítna žľaza, cievy, kosti a kĺby. Okrem zlomenín a vykĺbení sa dá RTG odhaliť aj chronické ochorenia ako osteoporóza, dna, skolióza a pod., ale aj zápal pľúc, cysty a nádory. Niekedy je potrebné použiť aj kontrastnú látku, týka sa to vyšetrenia štítnej žľazy, čriev, pažeráka a ďalších. RTG ukáže aj cudzie predmety v tele, ale napríklad aj vzduchovú bublinu v žalúdku. Vyšetrenie je vhodné pre tehotné ženy a ľudí s alergiou na kontrastnú látku používanú pri vyšetrení.

Ako prebieha RTG vyšetrenie

RTG je neinvazívne a bezbolestné vyšetrenie. Ak ho potrebujte, je dobré spraviť objednanie k lekárovi online alebo telefonicky, prípadne si aspoň overiť, či je možné absolvovať ho aj bez objednania. Pred vyšetrením si odložíte všetky kovové veci – šperky, hodinky, okuliare, vlasové doplnky a pod. Pri vyšetrení môžete sedieť, stáť alebo ležať podľa toho, akú časť tela je potrebné vyšetriť. Röntgen trvá iba chvíľu,  je potrebné vydržať bez pohnutia. Niekedy dostanete aj olovenú vestu, aby bolo telo chránené pred žiarením.

Riziká RTG vyšetrenia

Množstvo radiácie pri röntgene je nízke. Riziko predstavuje časté opakovanie RTG vyšetrenia a preto by mal byť lekár vždy informovaný o tom, koľko ste ich už za posledný rok absolvovali. Vďaka moderným röntgenom s veľmi nízkym žiarením je riziko pre pacienta minimálne. S veľmi malou radiačnou záťažou si ľudský organizmus vďaka schopnosti obnovy buniek dokáže poradiť. Ako už bolo spomenuté, v tehotenstve sa vykonáva len v nevyhnutných prípadoch.

Pridaj komentár

Top