You are here
Domov > Nezaradené > Nenápadné, skryté a pritom dôležité zariadenie v našom živote

Nenápadné, skryté a pritom dôležité zariadenie v našom živote

Za všetkým, čo sa v našom modernom svete otáča alebo hýbe stlačením jedného tlačidla, sú  zvyčajne  elektromotory. Pri používaní si to však uvedomí len veľmi málo ľudí. A to aj v prípade, že  zubné kefky, mixéry, práčky, žalúzie, garážové brány či nespočetné množstvo iných zariadení a strojov  privádzajú k životu každý deň kliknutím na tlačidlo. Svojím spôsobom je toto zdanlivé ignorovanie celkom ľahko pochopiteľné, pretože elektromotory často roky robia svoju prácu skryto, potichu a nenápadne.

Elektromotory sa však teraz opäť vracajú do centra pozornosti všeobecného záujmu, čo je o dôvod viac pozrieť sa na tému tých najlepších elektromotorov bližšie.

Čo je elektrický motor?

Jednoducho povedané, elektrický motor alebo elektromotor je elektromechanický menič, ktorý  generuje  s pomocou špeciálnych priamočiarych pohonov a iných doplnkov mechanickú energiu z  elektrickej energie.

Výsledkom je, že elektromotory majú elektrické pripojenie, do ktorého sa dodáva elektrická energia. Mechanický výstup, ktorý je v  najjednoduchšom prípade  riešený ako hriadeľ , sa otáča a slúži ako pohon strojov a zariadení.

Funkčný  princíp elektromotora je založený na  magnetickom pôsobení elektrického prúdu. Tieto  magnety sa navzájom ovplyvňujú v závislosti od toho, ako sú navzájom  zarovnané. Rovnako ako magnetické póly sa odpudzujú a na rozdiel od magnetických pólov priťahujú. Smer otáčania motora závisí od polarity klzných kontaktov.

Kde všade jeho silu a význam využijeme?

Takmer všade. Naozaj sa dne elektromotor nachádza v každom jednom zariadení, pretože zaisťuje jeho pohyb bez toho, aby sme k tomu my svojou ľudskou silou prispeli. V podstate by sa dalo povedať, že elektromotor sa stará o náš komfort.

Zlepšuje fungovanie priemyslu, domácnosti a celej spoločnosti. A pokiaľ sa náhodou stane, že z rôznych dôvodov prestane fungovať, môžete si na Forin.sk spolu s ďalšími podobnými doplnkami vybrať nový.

Zdroj obrázka: natatravel/Shutterstock.com

Pridaj komentár

Top