You are here
Domov > Nezaradené > Komplikuje vám pranie a ničí práčku? Čo robiť s tvrdou vodou

Komplikuje vám pranie a ničí práčku? Čo robiť s tvrdou vodou

Na všetkej vašej tmavej a čerstvo vypranej bielizni sú biele zvyšky a vy neviete prečo? Kto je vinník? Tvrdá voda! Nielen, že je drsná k vášmu oblečeniu, ale tiež môže skrátiť životnosť vášho spotrebiča. Poznanie faktov o tvrdej vode a jej vplyve na vašu práčku vám môže ušetriť nemalé peniaze.

Pokračujte v čítaní a dozviete sa všetko o tom, ako tvrdá voda ovplyvňuje vašu práčku a ako si s týmto problémom poradiť.

Čo je tvrdá voda?

Tvrdosť vody existuje v určitom spektre. Závisí od množstva horčíka, vápnika a iných minerálov na určitý objem. Čím je voda tvrdšia, tým je obsah minerálov vyšší. Nepríjemné na tom celom je, že takouto vodou disponuje u nás až 85 % domácností, čo je zlá správa nielen pre vaše oblečenie.

Ako tvrdá voda ovplyvňuje vašu bielizeň?

Vďaka vysokému obsahu minerálov môže tvrdá voda ovplyvniť vašu bielizeň mnohými spôsobmi.

  • Znižuje účinnosť vášho pracieho prostriedku v boji proti usadzovaniu oleja a zvyškov, čo znamená, že vaša bielizeň nebude nikdy skutočne čistá.
  • Spôsobí, že vaše oblečenie bude stuhnuté a poškriabané.
  • Spôsobuje vyblednutie farieb oblečenia.

Práčku síce tvrdá voda nerozbije, no mohla by skrátiť jej životnosť až o tri roky. Tvrdá voda môže spôsobiť nahromadenie minerálov v sitách, ktoré filtrujú vodu, čo nakoniec obmedzí prietok vody do vášho stroja a spôsobí poruchu, následkom čoho budete musieť popremýšľať nad kúpou nového stroja alebo nových náhradných dielov Beko.

Aj v prípade, že ste investovali do vysokoúčinnej práčky, s tvrdou vodou nedosiahnete rovnakú energetickú účinnosť, ako keby ste si nainštalovali zmäkčovač vody.

Čo robiť, ak máte tvrdú vodu?

Zmäkčovač vody je teda prvým dobrým riešením problému s tvrdou vodou pre celý váš dom. Zaobstaranie zmäkčovača vody ochráni nielen vašu práčku; ochráni tiež všetky vaše spotrebiče, ktoré používajú vodu, spríjemní sprchovanie, zabráni nepríjemným nánosom na riade a podobne.

Použite čistiaci prostriedok vyššej kvality

Použitie kvalitnejšieho čistiaceho prostriedku, najlepšie takého, ktorý má nízke pH, pomôže rozpustiť škodlivé minerály vo vašej tvrdej vode. Áno, je to trochu drahšia cesta, no ide o krok, ktorý vám pomôže predĺžiť životnosť zariadenia a zvýšiť ochranu dôležitého ohrievacieho telesa.

Zvýšte teplotu prania

Pranie oblečenia pri vyššej teplote pomôže rozložiť minerály v tvrdej vode. Použitie teplejšej vody však zvýši vaše účty za energie a potenciálne spôsobí rýchlejšie opotrebovanie vášho oblečenia, takže to možno budete chcieť použiť ako dočasné riešenie, kým zistíte trvalejšiu opravu.

V niektorých prípadoch môže pomôcť aj kuchynský ocot alebo špeciálne filtre zariadení určených výhradne na pranie bielizne v tvrdej vode.

Zdroj obrázka: marketlan/Shutterstock.com

Pridaj komentár

Top