You are here
Domov > Nezaradené > Do leta vo forme vďaka bežeckému pásu

Do leta vo forme vďaka bežeckému pásu

an on treadmill

V nepriaznivom počasí sa chce ísť vonku behať málokomu. Aby ste nestratili svoju ťažko nadobudnutú kondíciu, môžete si dopriať tréning v pohodlí vašej obývačky. Bežecké pásy sú skvelým vybavením domáceho fitka, ktoré vás dostanú do formy aj keď vonku vyčíňa počasie.

Prečo si zaobstarať bežecký pás?

Oproti behu na čerstvom vzduchu má bežecký pás v niektorých oblastiach navrch. Nepopierame, že beh na čerstvom vzduchu je pre nás obohacujúci a prirodzený, no v závislosti od ročného obdobia a počasia sa naň musíte vhodne pripraviť. Najmä v lete je ideálne behať ráno, keď ešte nie je horúco a nepečie na vás slnko, no nie vždy sa nám chce vstávať tak skoro, najmä ak chodíme do práce.

Bežecký pás doma vám umožní dať si do tela v každom počasí, kedykoľvek dostanete chuť si zabehať, nie ste limitovaní tým, či je svetlo a či tma, či prší, fúka alebo páli slnko. Takže už žiadne výhovorky, že počasie nepraje.

Ďalšou výhodou bežeckých pásov je to, že vám na nich hrozí oveľa menšie riziko neočakávaných zranení oproti tým, ku ktorým môže dôjsť vonku, keď napríklad skočíte do nečakanej jamy alebo sa potknete o prekážku, ktorú ste si nevšimli. Odpadá vám aj plánovanie trasy kvôli vhodnému terénu, ktorý bude zodpovedať vašej aktuálnej kondícii. Na bežeckom páse si len stačí naklikať želaný predpripravený program, alebo si nastaviť sklon, rýchlosť a ďalšie parametre podľa vašich požiadaviek.

Na bežeckom páse si posilníte srdce, zlepšíte svoju kondíciu a spálite množstvo kalórií, takže schudnete a vyformujete si postavu. Pravidelné cvičenie sa vám postará aj o lepší spánok, zdvihne vám náladu a pomôže odbúrať stres po náročnom dni.

Nezanedbateľnou výhodou kúpy bežeckého pásu je aj to, že nemusíte chodiť ani do fitness centra a kupovať si permanentky. Jednorázovou investíciou, ktorá sa vám rýchlo vráti, si zabezpečíte šikovného pomocníka, na ktorom sa môžete udržiavať v kondícii.

Ktorý bežecký pás si vybrať?

Ak sa pohrávate s myšlienkou, že by ste si domov zaobstarali bežecký pás, pomôžeme vám zorientovať sa v možnostiach, ktoré sa vám ponúkajú. Niektoré sú vhodné hlavne pre začiatočníkov, iné bez problémov zvládnu požiadavky ostrieľaných profesionálov.

Na doma si môžete vybrať bezmotorový bežecký pás s magnetickou brzdou. Ten bude vyhovovať nenáročným používateľom, ktorí nechcú do vybavenia veľa investovať. Ak sa však chcete venovať tréningu viac, lepšou voľbou budú motorové bežecké pásy.

Výber podriaďte parametrom ako výkon motora, ktorý by mal mať okolo 2 HP, na náročnejšie tréningy vám ale viac bude vyhovovať výkon motora 6 HP. Počet koní určuje aj to, akú maximálnu rýchlosť na bežeckom páse dosiahnete. Nepodceňujte ani nosnosť bežeckého pásu. Počítajte s rezervou, aby ste nešli úplne na doraz, preto hľadajte modely s nosnosťou aspoň 110 až 120 kg. Podstatná je aj možnosť nastavenia sklonu bežeckého pásu, je dobré, ak pás umožňuje nastaviť na úroveň 10 až 15 percent.

Na pohodlie pri tréningu vplývajú aj rozmery bežeckej plochy, teda šírku a dĺžku. Ak sa chcete venovať kondičnej chôdzi, stačí vám pás so šírkou aj pod 40 cm, na beh je 40 cm minimum a čím dlhšia bežecká plocha, tým lepšie. Ak chcete minimalizovať otrasy, chrániť svoje kĺby pred preťažením a chrbticu pred bolesťou, zamerajte sa aj na odpruženie bežeckého pásu. Na chôdzu bude stačiť jednoduché odpruženie gumovými vložkami, pokročilejšie je už odpruženie gumovými blokmi a pre najnáročnejších je vhodné, ak si môžu nastaviť aj tvrdosť došliapnutia.

Ako by mal vyzerať tréning na bežeckom páse?

Na tréning sa pripravte, zahrejte a ponaťahujte si svalstvo a určite si cieľ, či chcete chudnúť, alebo si zlepšovať kondíciu. Pozornosť venujte aj vhodnému športovému oblečeniu a kvalitnej bežeckej obuvi a keďže sa budete potiť, nezabudnite si vziať uterák, aby ste si mohli utrieť pot. Dodržujte pitný režim.

Samotný tréning prispôsobte svojim schopnostiam. Na začiatok si dajte rozcvičku pomalou chôdzou 5 až 10 minút, potom prejdite na intervalový tréning a striedajte intenzívne a oddychové fázy. Na záver si doprajte pomalú chôdzu približne 5 minút.

Pridaj komentár

Top