You are here
Domov > Zdravie a štýl > Ako zlepšiť IQ? Vyskúšajte si vybrať z týchto koníčkov na rozvoj inteligencie

Ako zlepšiť IQ? Vyskúšajte si vybrať z týchto koníčkov na rozvoj inteligencie

Dlho sa verilo, že ľudia sa rodia s určitou úrovňou inteligencie a že to najlepšie, čo môžeme urobiť, je prijať potenciál, ktorý už máme. Avšak potom, čo vedci zistili a dokázali, že v skutočnosti môžeme svoj potenciál rozvíjať po celý život, všetko sa zmenilo. Teraz vieme, že keď sa mozog učí, vytvára nové neurónové spojenia, ktoré urýchľujú a optimalizujú jeho výkon.

Tu je zoznam hobby, vďaka ktorým to môžete dosiahnuť aj vy.

Hra na hudobný nástroj

Vedeli ste o tom, že skladanie originálnych svietiacich puzzle rozvíja vašu kreativitu, analytické schopnosti, jazyk, matematické schopnosti, motoriku a oveľa viac? Hranie na hudobný nástroj posilňuje corpus callosum, spájajúci mozgové hemisféry vytváraním nových spojení.

Takto posilnený corpus callosum vám pomáha pri výkonných schopnostiach, pamäti, riešení problémov a mozgových funkciách všeobecne, bez ohľadu na váš vek.

Čítanie

Bez ohľadu na to, čo čítate – či už je to Hra o tróny, Harry Potter alebo najnovší román z dielne slovenských autorov – výhody budú rovnaké. Čítanie znižuje hladinu stresu, vďaka čomu sa cítite lepšie. Najdôležitejšie asi je, že rozvíja všetky tri typy inteligencie – agilnú, vykryštalizovanú a emocionálnu. Pomáha nám formovať myseľ na riešenie problémov, zlepšovať navigáciu a empatiu.

Logické hry

Sudoku, hádanky, moderné 3D puzzle, stolné a kartové hry – neodopierajte svojmu mozgu nič z tohto zoznamu! Tento typ aktivít zvyšuje neuroplasticitu, ktorá zahŕňa širokú škálu zmien v nervových dráhach a synapsiách, čo v skutočnosti predstavuje schopnosť mozgu obnoviť a reorganizovať sa.

Keď sú nervové bunky nútené reagovať novými spôsobmi, získavame schopnosť pozerať sa na veci z iného uhla a identifikovať vzťahy medzi príčinami a následkami. Navyše sa ukázalo, že ľudia s neuroplastickými vlastnosťami sú menej náchylní na apatiu a depresiu. Tak sa o tom presvedčte a zábava naberie zrazu iný zmysel a význam.

Zdroj obrázka: titov dmitriy/Shutterstock.com

Pridaj komentár

Top