You are here
Domov > Nezaradené > Vyliečte sa bez chémie. 7 stravovacích návykov, ktoré môžu zmeniť váš život

Vyliečte sa bez chémie. 7 stravovacích návykov, ktoré môžu zmeniť váš život

Hľadáte tipy na zdravšie stravovanie? Dobre robíte, pretože práve od toho, čo konzumujeme, často závisí náš aktuálny zdravotný stav. Takmer každé jedno ochorenie je vyvolané tým, čo sa každý deň nachádza na našom tanieri.

Ak teda chcete byť na tom po fyzickej i psychickej stránke fit, inšpirujte sa radami v stravovaní, ktoré vám môžu pomôcť zmeniť život k lepšiemu.

Pripravte si jedlo sami, z čerstvých potravín a chutných byliniek

Keď si varíte sami s použitím celých čerstvých surovín a chutných byliniek, môžete sledovať hladinu sodíka, cukru a tuku v jedle, čo je niečo, čo sa dá udržať pod kontrolou v kupovanom polotovare veľmi ťažko. Príprava jedla doma je tiež lacnejšia a okrem zaistenia, že dostanete primeranú výživu, príprava jedál z celých potravín môže podľa niektorých štúdií ovplyvniť aj vašu náladu.

Jedzte menšie porcie

Menšie porcie sú lepšie. Doma si preto jedlá naservírujte na malých tanieroch, vďaka ktorým bude vaša porcia vyzerať väčšia. Štúdie ukázali, že ľudia sa častejšie prejedajú, keď jedia z väčších tanierov.

Postarajte sa o zdravie svojich čriev pomocou vlákniny, probiotík a zdravých semien

Kolónia baktérií vo vašich črevách, nazývaná vaša črevná mikroflóra, je spojená s vašou náladou, imunitným systémom a sklonom k ​​chronickým zápalovým ochoreniam a obezite. Dva skvelé spôsoby, ako udržať svoju mikroflóru zdravú, sú konzumácia dostatočného množstva vlákniny a konzumácia probiotík, buď vo forme doplnkov stravy obsahujúcich aktívne kultúry, alebo konzumáciou fermentovaných potravín, ako je jogurt a kyslá kapusta. Aj zdravé semená môžu vášmu tráveniu pomôcť.

Vyhýbajte sa sladkým nápojom

Každodenné pitie sladených nápojov, ako je sóda a ovocné šťavy, zvyšuje riziko obezity, cukrovky 2. typu a srdcových chorôb. Okrem toho fruktóza v týchto nápojoch nespôsobuje pocit sýtosti tela, takže konzumenti sódy majú tendenciu spotrebovať viac celkových kalórií ako tí, ktorí sódu nepijú.

Nebojte sa tukov

Názor, že jedenie tukov vás robí tučnými, je zastaraný. Vaše telo potrebuje tuk, aby fungovalo a absorbovalo živiny, a esenciálne mastné kyseliny, najmä omega-3, sú kľúčové pre správnu funkciu mozgu. Za zdravé sa považujú nenasýtené tuky, ktoré sa nachádzajú napríklad v olivovom oleji, orechoch, semenách, rybách a avokáde. Trik je vyhnúť sa trans-tukom a obmedziť príjem nasýtených.

Pite kávu s mierou a bez cukru

Pitie kávy je spojené s nižším rizikom cukrovky 2. typu a môže byť spojené s nižším rizikom demencie a Alzheimerovej choroby, no pridanie cukru môže negovať niektoré zo zdravotných výhod. Skúste si ju preto dopriať bez prísad.

Jedzte viac celého ovocia a zeleniny

Strava s vysokým obsahom ovocia a zeleniny je spojená s nižším rizikom rakoviny, srdcových chorôb, mŕtvice a cukrovky. Nová štúdia tiež naznačuje, že konzumácia väčšieho množstva ovocia a zeleniny môže prospieť aj psychickému zdraviu.

Tak to vyskúšajte a uvidíte, že to zaberie a postupne zmení váš život k lepšiemu.

Zdroj obrázka: Red Floyd/Shutterstock.com

Pridaj komentár

Top