You are here
Domov > Zdravie a štýl > Kurkuma lieči depresiu.

Kurkuma lieči depresiu.

Kurkuma lieči depresiu.

Kurkuma je silnou protizápalovou bylinou, ktorá sa často používa v kuchyni ako korenie, no má aj množstvo pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Často je označovaná aj ako nekonečná studnica liečivých účinkov. Jej liečivé účinky sú využívanie už niekoľko storočí v rôznych formách.

Nedávne výskumy poukazujú na to, že curcumin, hlavný polyfenol v kurkume, je minimálne tak efektívny v liečbe depresie ako fluoxetín (Prozac). Ako taká liečba vlastne prebieha? Curcumin je antioxidant s protizápalovými a protirakovinovými vlastnosťami, ktorý dokáže posilniť imunitu. Štúdie poukázali na to, že curcuminoidy sú veľmi efektívne v chytaní a neutralizovaní voľných radikálov.


Ako kurkuma funguje?

Kurkuma sa správa ako reaktívny kyslíkový čistič; je schopná potlačiť v tele produkciu zápalových látok zvaných eikosanoidy. Curcumioidy v kurkume sú schopné ovplyvniť vyše 700 génov a potlačiť aktivitu a syntézu cyklooxygenázy-2 (COX2) a 5-lipooygenázy (5-LOX) rovnako, ako aj iné enzýmy spojené so zápalmi. Ako vieme, zápaly ovplyvňujú každý aspekt nášho zdravia a taktiež môžu hrať rolu pri depresii – dokonca aj bez fyzickej choroby.

Vo výskume publikovanom JAMA Psychiatry sa zistilo, že až 30% ľudí s klinickou depresiou trpelo aj zápalom mozgu, tiež zvanom neurozápal.

UDIVUJÚCE: Štúdie ukázali, že extrakt z kurkumy je na depresiu ešte lepší než Prozac!

Kurkuma verzus Fluoxetín

kurkuma

Nedávno boli uskutočnené výskumy, v ktorých sa porovnávala efektívnosť a bezpečnosť kurkumy s fluoxetínom u pacientov diagnostikovaných s depresiou. Vedci hovoria, že: „Táto štúdia nám poskytuje prvý klinický dôkaz, že kurkuma môže byť použitá ako efektívna a bezpečná metóda liečenia pre pacientov s depresiou bez samovražedných myšlienok či iných psychotických porúch.“

Štúdie objavili, že efektivita kurkumy spočíva vo fakte, že dokáže blokovať monoaminooxidázy, enzýmy, ktoré sú vo veľkých množstvách spojené s depresiou. Kurkuma tiež zvyšuje hladiny serotonínu a dopamínu, dvoch neurotransmiterov zodpovedných za radosť, zneškodňovanie depresie a všeobecného emočného zdravia.

Ďalšie štúdie publikované v časopise „Brain Research“ poukazujú na pozitívne efekty curcuminu pri laboratórnych pokusoch s potkanmi, ktoré boli vystavené chronickému stresu. Doplnky curcuminu znížili hladinu stresu a depresívnych symptómov.


Ako používať kurkumu pri liečbe depresie?

Trikrát do dňa berte kurkumový extrakt (dostupný vo forme tabliet či kapsúl) či podľa návodu v príbalovom letáku. Je dôležité prijímať ho pomocou štandardných, biologicky dostupných zdrojov pre maximálnu absorpciu.

Urobte si kurkumový čaj:

Ingrediencie:
  • 2 lyžice strúhaného čerstvého koreňa kurkumy či 1 plnú lyžičku mletej organickej kurkumy
  • 4 hrnčeky vody
  • med či citrón na dochutenie
Inštrukcie:
  • 4 hrnčeky vody nechajte zovrieť v hrnci.
  • Pridajte kurkumu. Nechaj vrieť na dobu 10 minút, potom čaj preceďte.
  • Keď uplynie 10 minút, preceďte čaj cez sitko a pridajte med či citrón.

Pridaj komentár

Top