You are here
Domov > Šport a technológie > Elektroinštalačné práce nechajte na stavebnú firmu

Elektroinštalačné práce nechajte na stavebnú firmu

close up of telephone booth

Elektroinštalačné práce zaberú v rámci stavebných činností značné množstvo času i finančného rozpočtu.

Aj preto mnohí majitelia domov pri realizácii projektu nehnuteľnosti rozmýšľajú nad tým, že sa do elektroinštalačných prác pustia na vlastnú päsť s cieľom ušetriť. V dnešnej dobe nie je problém nájsť si postupy elektroinštalačných prác na internete. Na záver si nechajú vyhotoviť revíznu správu známym. Premýšľate podobne? Ešte raz si to nechajte prejsť hlavou, pretože v budúcnosti sa vám môže tento krok nepekne vypomstiť z hľadiska bezpečnosti i nákladov na opravu.

Elektrina patrí do rúk odborníkov

Pokiaľ ste si nechali postaviť dom na kľúč, elektroinštalačné práce sú spolu s ostatnými činnosťami v kompetenciách stavebnej firmy. Pri svojpomocnej stavbe domu, pri ktorej niečo urobíte sami a odbornejšie práce necháte na profíkov, si na činnosti súvisiace s realizáciou projektu posvieti skúsený stavebný dozor. Budete mať istotu, že všetko je v súlade so stavebným povolením, projektovou dokumentáciou, právnymi predpismi a normami.

Ako si vybrať dodávateľa elektroinštalačných prác?

To, že s elektrinou nie sú žarty, ste určite počúvali už v detstve. Neodborne vykonané elektroinštalačné práce ohrozujú zdravie i majetok celej vašej rodiny. Svojpomocná stavba domu síce so sebou prináša určité plusy, ale odborné činnosti, vrátane elektroinštalácií, je potrebné nechať na profesionálov.

Vypýtajte si nezáväznú cenovú ponuku – dom na kľúč cena a konzultácie zdarma, vrátane elektroinštalačných prác.

Skôr, ako požiadate o cenové ponuky konkrétnych dodávateľov elektroinštalačných prác, skontrolujte si, či spĺňajú niekoľké dôležité kritéria. V prvom rade musí firma legálne podnikať a práce zhotoviť na základe zmluvy o dielo, aby ste si neskôr mohli uplatniť prípadnú reklamáciu. Elektrotechnik je povinný predložiť vám potrebné osvedčenia, ktoré mu dávajú oprávnenie na uskutočňovanie konkrétnych elektroinštalačných prác. Nezabudnite ani na referencie. Spýtajte sa známych, ktorí majú s danou stavebnou firmou skúsenosti.

Realizačnému projektu elektroinštalácie musí predchádzať zámer

Pri výbere zhotoviteľa elektroinštalácií myslite celý čas na to, že elektrické zariadenia môžu byť uvedené do prevádzky až vtedy, keď bude vykonaná ich revízia revíznym technikom. K revíznej správe i kolaudácii je potrebný realizačný projekt.

Skôr, ako vám ho profesionálni elektrikári zhotovia, mali by ste poznať všetky možnosti týkajúce sa elektroinštalácií, ktoré môžete využiť v budúcnosti. To znamená, že realizačnému projektu predchádza jeho návrh, ktorý vezme do úvahy vaše predstavy i možné budúce zámery.

Ak si nie ste istý ako kontrolovať realizáciu elektroinštalačných prác, obráťte sa na technický dozor. Je kontrolná činnosť zameraná na sledovanie, či sa stavba uskutočňuje v súlade s projektovou dokumentáciou

Cena elektroinštalácie – ako ušetriť?

Cena elektroinštalácie zhotovená profesionálnou firmou je vyššia ako elektroinštalačné práce vykonané „bez papiera”. Premieta sa do nej, napríklad typ elektroinštalácie, kvalita materiálu či veľkosť  domu. Ceny sa môžu líšiť aj v závislosti od lokality.

S kvalitou materiálu sa spája jeho cena. Materiál môže zabezpečiť stavebná firma zhotovujúca elektroinštalácie, alebo si ho môžete zakúpiť sami. Odporúčame prvú možnosť, pretože profesionáli poznajú kvalitu elektroinštalačného materiálu lepšie ako vy a takisto si môžu uplatniť rôzne množstevné zľavy. V konečnom dôsledku bude pri stavbe domu použitý prvotriedny materiál za rozumnú cenu, čo sa podpíše na predĺžení životnosti a väčšej bezpečnosti zhotovenej elektroinštalácie.

Pridaj komentár

Top