You are here
Domov > Nezaradené > Didaktické hračky: Aké výhody prinášajú?

Didaktické hračky: Aké výhody prinášajú?

hračky

Učenie sa hrou je dôležitou súčasťou vývoja každého dieťaťa. Používanie didaktických hračiek môže pomôcť dieťaťu naučiť sa mnoho rôznych zručností, ktoré bude neskôr potrebovať v rozličných životných situáciách. Aké sú tie najväčšie výhody didaktických hračiek?

Rozvoj zmyslov u detí

Rôzne typy didaktických hračiek súvisia s vývojom konkrétnych zmyslov. Medzi najbežnejšie zmysly, ktoré tieto hračky rozvíjajú, patrí hmat, zrak a sluch. Hračky rôznych farieb podporujú rozvoj zraku, sluch zas možno vylepšiť hračkami, ktoré vydávajú rôzne zvuky. Jedným z dobrých príkladov didaktickej hračky je Albi ceruzka, je to interaktívna elektronická ceruzka, ktorá umožní deťom zažiť vždy niečo nové, zábavné a zaujímavé. Stačí sa ľahko dotknúť ceruzkou obrázka alebo textu v interaktívnej knihe a ozve sa príslušná informácia, zvuk alebo hudobný tón. Výsledkom je, že deti môžu rozvíjať svoju osobnosť a zlepšiť si svoje zručnosti.

Rozvoj zručností zameraných na riešenie problémov

Jedným z hlavných benefitov didaktických hračiek je ich schopnosť napadnúť myseľ dieťaťa. Hračky ako napríklad drevené puzzle povzbudzujú deti k premýšľaniu, keď sledujú postupnosť krokov pri riešení konkrétneho problému. Rôzne druhy puzzlí sa líšia, čím zložitejšie sú, tým viac energie, pozornosti a myslenia sa vyžaduje od detí pri ich skladaní. Iné hračky zas umožňujú riešiť matematické problémy, vďaka ktorým deti dokážu efektívnejšie zvládnuť problémy v skutočnom živote.

Zvýšenie IQ u detí

Každá z didaktických hračiek je navrhnutá tak, aby zvyšovala gramotnosť detí, koordináciu rúk a očí, motorické zručnosti, memorovanie a identifikačné schopnosti. Deti, ktoré vhodne rozvíjajú tieto zručnosti, pravdepodobne postupne zvýšia aj svoje IQ.

Nárast emocionálneho a sociálneho rozvoja

Hračky pomáhajú nielen pri rozvoji rôznych zručností, ale aj pri rozvoji sociálnych a emocionálnych zručností detí. Väčšina dostupných didaktických hračiek pre deti vyžaduje, aby sa deti hrali a komunikovali s ostatnými deťmi alebo dospelými. Pri hraní s inými deťmi sa deti stretnú so sociálnymi a emocionálnymi prejavmi, ako sú hnev, smiech či plač. Týmto spôsobom dokážu porozumieť a prispôsobiť sa rýchlejšie rôznym emočným situáciám.

Zlepšenie koncentrácie

Je všeobecne známe, že deti majú minimálnu koncentráciu. Rýchlo sa znechutia a nezaujímajú sa o veci či o ľudí. Aj preto sú pre deti ideálnou voľbou práve didaktické hračky. Zvyšujú záujem dieťaťa o učenie a urobia ho zábavným a zaujímavým. Vďaka týmto hračkám môžu deti získať nové zručnosti, zatiaľ čo sa hrajú.

Nezabúdajte, že deti sa môžu veľa naučiť aj pri hraní. Investujte do vzdelávacích hračiek, ktoré sú všestranné a môžu zahŕňať jednoduché riešenie problémov alebo jednorazové skladanie. Keď dáte dieťaťu vhodné hračky a hráte sa s ním, dávate mu šancu nadviazať s vami hlbší vzťah a súčasne sa zabávať. Popri všetkých výhodách, ktoré sme spomenuli v článku je dôležité myslieť aj na to, že hranie s didaktickými hračkami prináša aj pozitívny prístup k budúcemu učeniu v škole.

Pridaj komentár

Top