You are here
Domov > Zdravie a štýl > Cviky, ktoré vás môžu ochrániť pred poklesom maternice, či inkontinenciou

Cviky, ktoré vás môžu ochrániť pred poklesom maternice, či inkontinenciou

Mať výsadu nebyť chorý a cítiť sa úplne dokonale asi nezažil nikto z nás. Vždy sa nájde niečo, čo podlomí naše zdravie, a my sa musíme liečiť. Hovorí sa, že ženy navštívia lekára častejšie ako muži. Možno to súvisí aj s tým, že muži na to skrátka „nemajú čas“.

Nech je už akokoľvek, je pravdou, že ženské telo je na rôzne ochorenia náchylnejšie. Tentokrát nehovoríme o klasickej chorobe. Niekedy „to“ môže byť symptómom pre vážnejšie ochorenie. Hovoríme o chúlostivom probléme, ktorý však postihuje viac ľudí, ako si myslíte.

Svaly, o ktorých možno ani neviete

Únik moču, alebo inkontinencia, môže trápiť vašu mamu, no môže trápiť aj vás. Je pravdou, že s vekom sa u každého oslabuje svalstvo a výnimkou nie je ani to, ktoré je zodpovedné za naše močenie. Ide o svalstvo panvového dna, ktoré najmä u žien môže byť, dá sa povedať, „podlomené“. Pôrod, tehotenstvo, menopauza, tieto všetky obdobia v živote ženy môžu sprevádzať príznaky inkontinencie. Mnohé sa zľaknú, no v skutočnosti je tento problém dnes možné rýchlo a účinne vyliečiť.

Začnite už dnes

Prečo sa zaoberať týmto problémom, keď sa ma to ešte netýka? Možno máte dvadsať, možno ste v strednom veku a možno ste už na dôchodku. Nič z toho nebráni tomu, aby ste sa začali zaujímať o únik moču. Inkontinencia je intímny problém, no zasiahnuť môže aj do vášho sexuálneho života a nechcete predsa, aby vás nezáujem o vaše zdravie doviedol k rozpadu vašich vzťahov. Stojí preto za zváženie, čo pre seba môžem urobiť už dnes.

Jednoduché cvičenie

Keď si do googlu zadáte slovo inkontinencia, v 90 % prípadoch sa na vás bude usmievať slovíčko cvičenie. Už máte dosť rád, aby ste začali cvičiť či chudnúť a ešte aj v súvislosti s únikom moču vás strašia s tým, že máte cvičiť? Nebojte sa, ide o cviky, ktoré zvládnete za pár minút denne a môžu vás ochrániť pred inkontinenciou.

Kegelovými cvikmi nielen proti inkontinencii

Kegelove cviky, to je to, o čom hovoríme. Tieto cviky vynašiel americký gynekológ Arnold Kegel, pričom primárne boli určené inkontinentným ženám. V súčasnosti Kegelove cviky pre ženy praktizujú tehotné ženy či ženy po pôrode. Týmito cvikmi si môžete posilniť svalstvo panvového dna natoľko, že nielenže budete vedieť zadržať moč, ale určité pozitíva pocítite aj s partnerom v posteli. Okrem posilňovania panvového dna sa totiž posilňujú aj pošvové svaly, čím sa váš sexuálny život určite zlepší.

Majte únik moču pod kontrolou

Možno teraz, v čase, keď sa vás inkontinencia absolútne netýka, vám toto cvičenie môže pripadať vtipne. Verte však, že v prípadoch, keď sa už objaví reálny únik moču, bude neskoro. Aj inkontinencia má totiž svoje stupne a vy môžete v krátkom čase zabojovať s tým najťažším. A keď je možnosť jednoduchým cvičením predísť tomu, aby ste sa o intímnom probléme, akým únik moču určite je, museli rozprávať s cudzím človekom, prečo ju nevyužiť už teraz.

Ako cvičiť

Keď už v skratke viete, na čo vlastne Kegelove cviky slúžia, je namieste, aby ste sa dozvedeli spôsob, ako ich môžete vykonávať. Spomínali sme, že ide o jednoduché cvičenie, ktoré vás nijako nebude obmedzovať, nezaberie vám viac ako pár minút denne, pričom výsledky môžete pozorovať už po mesiaci.

Sťahujte tie správne svaly

Predtým než sa rozhodnete vyskúšať tieto cviky, musíte si byť istá tým, že viete, o ktoré svaly presne ide. Zistiť to môžete aj tak, že pri močení sa budete snažiť moč zastaviť. Keď zacítite, že sa svaly akoby posunuli nahor, sťahujete tie správne. Môžete sa pustiť do cvičenia a toto „sťahovanie“ praktizovať. Ak ste na začiatku, svaly stiahnite na pár sekúnd, pričom po každom cviku by ste si mali tých pár sekúnd oddýchnuť. Neskôr, keď už budú vaše svaly pevnejšie, ich môžete sťahovať na 10 sekúnd.

Cvičte kedykoľvek a kdekoľvek

Svaly by ste si mali precvičovať niekoľkokrát denne po sériách. Párkrát denne 3-4 série a výsledky sa určite dostavia. Ak už ale únikom moču trpíte, toto sťahovanie svalov by ste mali robiť pri kýchaní, kašľaní alebo pri fyzickej námahe, keď niečo dvíhate. Je na vás, kedy cviky budete cvičiť, totiž aj pri varení či v práci môžete svaly sťahovať bez toho, aby vás to obmedzovalo a niekto o tom vedel.

Telo sa vám odplatí neskôr

Dôležité pri akomkoľvek cvičení je vydržať a neprestať. No a ešte robiť to pravidelne. Tieto parametre platia aj pri Kegelových cvikoch, s tým rozdielom, že ich účinky môžete „využiť“ aj neskôr. V staršom veku či práve v období menopauzy. Inkontinenciu môže spôsobiť aj pokles maternice, a práve Kegelove cviky pre ženy tomu môžu zabrániť.

Otázkou je: Kedy začať? Hoci aj teraz. Čím skôr začnete, tým lepšie. V budúcnosti sa vám vaše telo poďakuje a vy sa tak môžete vyhnúť viacerým ťažkostiam, ktoré súvisia s oslabovaním svalstva panvového dna.

Pridaj komentár

Top