You are here
Domov > Nezaradené > Čo vám pri love poslúži lepšie – termovízia alebo nočné videnie?

Čo vám pri love poslúži lepšie – termovízia alebo nočné videnie?

Nevýhodou poľovačky je, že intenzita pohybu zvierat v prírode je často najvyššia práve v podmienkach, ktoré sú pre človeka a jeho orientáciu v náročnom teréne nevyhovujúce. Našťastie existuje moderná technika v podobe špičkovej optiky, pomocou ktorej je možné vaše šance na úspech pri love zvýšiť. Reč je o poľovníckej termovízii a nočnom videní.

Tieto zariadenia umožňujú jasné videnie v tme, čo dáva lovcovi výhodu nad korisťou. Aký je však rozdiel medzi termovíznymi kamerami a prístrojmi na nočné videnie a ktorý z nich je vhodnejší na lov ? Na tieto otázky by sme vám radi odpovedali nižšie.

Čo je a ako funguje nočné videnie?

Prístroje nočného videnia, ktoré dnes už patria k základným poľovníckym potrebám, pracujú so zvyškovým svetlom, čo má zmysel najmä vtedy, ak chcete vidieť detaily v tme. Okuliare na nočné videnie zosilňujú existujúce svetlo faktorom 1000 až 80 000, čo umožňuje jasný výhľad aj pri slabom osvetlení, vďaka ktorému viete zaznamenať stopy svojej koristi aj v noci.

Čo môžete vidieť pomocou prístroja na nočné videnie?

S prístrojom na nočné videnie vidíte všetky detaily aj v noci, čo môže byť veľkou výhodou pri love. Pretože prístroje nočného videnia vytvárajú reálny obraz s mnohými detailmi a bez časového oneskorenia.

Na rozdiel od iných technických zariadení sa prístroje nočného videnia delia na generácie. Aktuálne je dostupná už tretia generácia prístrojov nočného videnia, no vždy sa pred kúpou vybraného prístroja informujte o jeho jednotlivých vlastnostiach. Mali by sa posúdiť faktory ako rozlíšenie, zosilnenie svetla, jas a hlučnosť.

Aké sú výhody poľovníckej termovízie?

Moderné termovízie pre poľovníkov umožňujú detekciu zdrojov na základe nimi vyžarovaného tepla. Na rozdiel od prístrojov na nočné videnie, termovízne kamery nevyžadujú zvyškové svetlo, ale ukazujú teplotné rozdiely. Z tohto dôvodu je možné termovízne kamery využívať aj cez deň alebo v hmle. Kvalita obrazu však závisí od prevládajúcej teploty a vlhkosti.

Čo si pri výbere termovízie všímať?

Dôležité faktory, ktoré treba zvážiť pri výbere termovíznej kamery, sú veľkosť pixelov, rozlíšenie čipu a rozlíšenie displeja. Okrem toho však dôležitú úlohu zohráva aj spracovanie dostupných zariadení. Preto by ste si pred rozhodnutím pre niektorú z dostupných termovíznych kamier mali porovnať viacero zariadení medzi sebou alebo si nechať komplexne poradiť.

Čo môžete vidieť cez termovízne zariadenie

Pomocou termovíznej kamery možno zdroje tepla vnímať aj z veľkej vzdialenosti, pričom počet zobrazených detailov závisí od zariadenia. Presné detaily sú však viditeľné iba z blízka a na väčších príkladoch sú ťažko viditeľné. Navyše termovíznou kamerou je možné vidieť iba zdroje tepla.

Aké sú rozdiely medzi nočným videním a termovíziou

Termovízie sa dajú použiť na lokalizáciu zdrojov tepla, čo znamená, že zver je možné pri love včas odhaliť, dokonca aj na veľké vzdialenosti, dokonca aj počas dňa.

Zariadenia na nočné videnie zase zobrazujú detailný obraz prostredia aj v tme, na čo sa nemusia nastavovať. Prístroje nočného videnia sa navyše dajú jednoducho kombinovať s takmer akoukoľvek dennou optikou.

Možností je teda viac, záleží len na vás, ktoré výhody konkrétnej poľovníckej optiky v teréne využijete.

Zdroj obrázka: Pixsooz/Shutterstock.com

Pridaj komentár

Top