You are here
Domov > Nezaradené > Čo robiť, ak sa rozsvieti kontrolka filtra pevných častíc?

Čo robiť, ak sa rozsvieti kontrolka filtra pevných častíc?

Kúpili ste si auto s dieselovým pohonom. Ak sa na jeho palubnej doske po čase rozsvieti kontrolka odlučovača pevných častíc, môže to mať za následok nákladnú výmenu v servise. Na opätovné najazdenie  nových kilometrov však zvyčajne stačí dôkladné vyčistenie filtra pevných častíc.

Základy filtra pevných častíc

Vozidlá s dieselovými motormi sú z výroby vybavené filtrami pevných častíc (DPF). Pri starších modeloch sa môže vyplatiť ich dodatočná montáž, ktorá zvyčajne zvyšuje účinnosť paliva a znižuje znečistenie ovzdušia. Bez ohľadu na vek filtra pevných častíc sa tieto časti stroja ale pomerne často opotrebúvajú a skôr či neskôr sa musia vymeniť.

To znamená, že filter pevných častíc je komplexný technický komponent, pre ktorého plnohodnotné fungovanie treba urobiť v určitých intervaloch adekvátne opatrenia.

Regenerácia DPF filtra je riešenie

Zaneseniu filtra sadzí sa nedá úplne vyhnúť, ale dá sa výrazne oddialiť. Predčasné zanesenie filtra pevných častíc je zvyčajne spôsobené tým, že vozidlo jazdilo len krátke vzdialenosti alebo má vodič tendenciu jazdiť opatrne. V oboch prípadoch filter pevných častíc nemôže dosiahnuť teplotu potrebnú na spálenie sadzí.

To znamená, že moderné dieselové vozidlá s filtrom sadzí sú v skutočnosti menej vhodné pre vodičov na krátke vzdialenosti. Diesel by pri kúpe auta mali teda zvážiť najmä tí, ktorí cestujú na dlhé vzdialenosti a radšej využívajú diaľnicu. Dlhé cesty a používanie auta pri rýchlejšej jazde, sú preto najlepšou odpoveďou na otázku, ako spustiť regeneráciu filtra?

Ak napriek mnohým krátkym jazdám jazdíte s naftou, mali by ste si z času na čas naplánovať jazdu po diaľnici, aby sa filter pevných častíc mohol sám vyčistiť bez spálenia. Iným riešením je repas.

Vyskúšajte ekologické čistenie DPF

Profesionálne ekologické čistenie DPF by mal vykonávať odborník v servise, v ktorom má k dispozícii metrologicky overené zariadenia na čistenie. Aj týmto spôsobom je potom možné opätovne vyťažiť z vášho filtra maximum a zvýšiť nielen výkon motora, ale celého vozidla bez ohrozenia životného prostredia.

Čistenie sa robí na základe analýzy filtra, jeho rozobratia a výmeny alebo opravy poškodených častí. A ak sa týmto činnostiam venuje odborník, filter môže byť po procese repasu ako nový.

Zdroj obrázka: Konstantin Savusia/Shutterstock.com

Pridaj komentár

Top