You are here
Domov > Nezaradené > Čo je rázová vlna a ako funguje

Čo je rázová vlna a ako funguje

Rázová vlna je bezbolestná terapia, ktorá sa využíva najmä pri liečbe ochorení pohybového aparátu. Táto terapia je vhodná ak vás trápi bolesť panvového dna, zápaly päty, tenisový lakeť a pod.

Čo je rázová vlna

Špeciálna rázová vlna je zvuková vlna, ktorá má vysokú energiu a zaraďuje sa medzi mechanoterapie. V praxi to znamená, že liečba prebieha na základe fyzikálnych vlastností zvuku. Pôsobením rázovej vlny sú vyvolávané regeneračné procesy v tkanivách.  Veľmi dôležitým účinkom rázovej vlny je podpora novotvorby ciev. Cievami je privádzaná krv a s ňou aj kyslík a vitamíny. Je ale rozdiel medzi radiálnou a fokusovanou rázovou vlnou. Radiálna sa používa viac ako podporná liečba na uvoľnenie mäkkých tkanív a nemá schopnosť podporiť tvorbu nových ciev. Na to sa využíva fokusovaná rázová vlna, ktorá preniká do hĺbky až 12 cm pod pokožkou.  

Ako prebieha ošetrenie rázovou vlnou

Ide o bezbolestný ambulantný zákrok, ktorý trvá iba niekoľko minút. Aplikačná pištoľ sa prikladá na okolie postihnutého miesta aj priamo naň. Ošetrenie je potrebné opakovať niekoľko krát, zvyčajne 5 – 10 krát v priebehu niekoľkých týždňov. Zriedkavo sa môžu objaviť vedľajšie účinky ako je svrbenie alebo sčervenanie pokožky, prípadne pocit necitlivosti.

Indikácie pre liečbu rázovou vlnou Rázovou vlnou sa najčastejšie lieči tenisový a golfový lakeť, zápal achillovej šľachy, bolesti ramenného kĺbu, predkolenia, ostroha päty, silná bolesť panvového dna, svalové spazmy chrbtice, úponové bolesti väzov kolena, bežecké a skokanské koleno, ale aj migrény, závraty, bolesti krčnej chrbtice, zápaly miechových nervov a ďalšie. Je vhodná aj pri chronických bolestiach. Rázová vlna sa neodporúča v tehotenstve, pre onkologických pacientov, pacientov so psychickými poruchami a poruchami zrážania krvi. Tiež by sa nemala aplikovať nad kŕčovými žilami, nervom, nad oblasťou pľúc a nad črevami.

Pridaj komentár

Top