You are here
Domov > Nezaradené > Chcete byť vitálni a plní energie? Osvojte si nasledujúce tipy

Chcete byť vitálni a plní energie? Osvojte si nasledujúce tipy

Nielen káva, cvičenie, ale aj vyvážená strava je jedným z najdôležitejších spôsobov, ako doplniť telu potrebnú energiu a silu. Takáto strava je pestrá, čerstvá a zmiešaná z rastlinných potravín.

Poďme sa spoločne pozrieť na tipy, ako si s jej pomocou užívať život plným priehrštím.

Myslite na rozmanitosť

Znamená to rozmanitosť vo výbere jedál. Čím väčší a farebnejší výber, tým lepšie. V prípade ovocia a zeleniny vám v tom pomôže princíp semaforov. Doprajte telu napríklad zelený šalát, banány a paradajky. Mnohé z týchto druhov ovocia a zeleniny i rôzne iné dôležité zdravé potraviny domov vám môže priniesť kuriér. Stačí si vybrať zdroj tej najvyššej kvality.

Skonzumujte denne 5 druhov

To znamená 2 porcie ovocia a 3 porcie zeleniny. Alebo inak. Kto má rád, môže jesť viac zeleniny ako ovocia, pretože zelenina neovplyvňuje hladinu cukru v krvi. Ovocie a zelenina obsahujú vitamíny, minerály a vlákninu, ktoré telo potrebuje.

Dajte telu zdravé tuky

Tuk sám o sebe nie je zlý. Dôležitý je jeho druh. Určite ho vaše telo potrebuje, pretože umožňuje vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch, ako sú E, D, K a A.

Ľanový alebo repkový olej, orechy, semená a morské ryby poskytujú pre telo mimoriadne dôležité omega-3 mastné kyseliny, takzvané nenasýtené mastné kyseliny.

Omega-6 mastné kyseliny patria tiež medzi nenasýtené mastné kyseliny a vyskytujú sa napr. v slnečnicovom oleji. Tieto mastné kyseliny však môžu pôsobiť zápalovo, a preto by sa mali konzumovať len s mierou. Znížte aj nasýtené tuky zo živočíšnych produktov, ako je maslo a stužené tuky, napríklad z hotového pečiva alebo margarínu.

Jedzte produkty, ktoré sú čo najprirodzenejšie

Hotové jedlá často obsahujú veľké množstvo zbytočných ingrediencií. Zásada: zoznam zložiek by mal byť čo najkratší a väčšina zložiek by mala byť známa. A nakoniec, kvalitná hydina predsa veľa dochucovadiel ani nepotrebuje!

Veľa pite

Pite aspoň 1,5 litra denne. 2 až 3 litre v teplom počasí. Uprednostňujte vodu a nesladené čaje. Je v poriadku dať si raz za čas šťavy. Vyhnite sa nealkoholickým nápojom a ľahkým nápojom, pretože obsahujú veľa cukru.

Zdroj obrázka: margouillat photo/Shutterstock.com

Pridaj komentár

Top