You are here
Domov > Nezaradené > Ako si vybrať dobré cyklistické tretry

Ako si vybrať dobré cyklistické tretry

Cyklistické tretry sú nevyhnutná súčasť výbavy každého cyklistu, ktorý tomuto športu podľahol. Správny výber závisí najmä od toho, v akom teréne jazdíte a či v nich potrebujete prejsť aj určité vzdialenosti peši.

Prečo si kúpiť cyklistické tretry

Tretry sú špeciálna cyklistická obuv, ktorá vám šliapanie do pedálov uľahčí. Topánka sa zacvakne do pedálov a šliapanie vás bude stáť o niečo menej úsilia. Navyše bude vaša noha v tej správnej polohe, aby sa nepreťažoval aj zvyšok tela. Dôležité je samozrejme aj zvýšenie bezpečnosti. Noha je stabilnejšia a nezošmykne sa vám z pedála ani v prudkých zákrutách alebo kopcoch. Správne tretry sú rovnako dôležité, ako správne plášte na bicykel

 Cestné tretry

Kvalitné cestné tretry majú veľmi tuhú podrážku a nízku hmotnosť. Noha je stabilná a topánky umožňujú efektívny prenos sily do pedálov. Vhodné sú na dlhé vzdialenosti a výkonnostnú jazdu, teda hlavne na cestnú cyklistiku. Majú hladkú a pevnú podrážku, nie sú určené na presuny pešo. Samozrejme krátke presuny v nich zvládnete, na vychádzku to ale nebude.

Cykloturistické tretry

Tento typ je vhodný skôr pre rekreačných cyklistov, ktorí radšej cyklistiku kombinujú s pešou túrou. Tretry majú mäkšiu a ohybnejšiu podrážku, ktorá umožňuje aj pohodlnejšiu chôdzu.  Topánka je síce pohodlná, ale prenos sily pri šliapaní nie je tak efektívny ako pri cestných alebo MTB tretrách. Stále sú ale vhodnejšie ako obyčajné tenisky.

MTB tretry

MTB tretry sú určené predovšetkým pre horské bicykle. Spravidla majú spevnenú špičku, hrubšiu podrážku a sú odolné. Navyše je tu možnosť doplnenia kolíkov proti pošmyknutiu. Jednoducho sú určené na bicyklovanie aj kráčanie v rôznom teréne. Zaskočiť by vás nemal prudký kopec, blato ani štrk. Bez väčších problémov  v nich prejdete kratšie trasy, napríklad problematické úseky, ktoré neprejdete na bicykli.

Pridaj komentár

Top