You are here
Domov > Peniaze a cestovanie > 13 dôvodov, prečo vás cestovanie robí lepším človekom

13 dôvodov, prečo vás cestovanie robí lepším človekom

Cestovanie dáva oveľa viac, než len nezabudnuteľné východy slnka, či nezvyčajné alkoholické drinky. Je taktiež prospešné pre vašu myseľ a dušu. Tu je 13 úžasných dopadov, ktoré má cestovanie na váš mozog.

 1. Nakopne vašu kreativitu

Nedávne štúdie Academy of Management Journal preukázali, že ľudia pracujúci v zámorí sú viac imaginatívni a inšpirovaní než tí, ktorí žijú celý život na jednom mieste. Prečo? Všetko je o inej kultúre.

„Ľudia, ktorí zažili novú kultúru na vlastnej koži, sú vo všeobecnosti kreatívnejší,“ povedal pre Buzzfeed Life vedúci štúdie William Maddux.

Vysvetlenie: Zaradením sa do miestneho života na určitý čas otvára myseľ, núti vás rozmýšľať rôznymi spôsobmi nad inými vecami než zvyčajne. Jedná sa o koncept, ktorý vedci nazývajú „poznávacia flexibilita“. A čím ste takto flexibilnejší, tým sa stávate kreatívnejšími.

Čiže aj jedenie pečeného škorpióna na vašom výlete do Ázie (či akejkoľvek inej veci typickej pre dané miesto) vám pomôže byť kreatívnejšími a zaujímavejšími.

 1. Budete dôverčivejšími

Maddux vo svojej predošlej štúdii preukázal, že cestovaním kade-tade po svete zvyšujete svoju vieru v ľudstvo. „Čím viac cudzích krajín človek navštívi, tým viac sa zlepší jeho zmysel všeobecnej dôvery,“ povedal pre Buzzfeed Life.

Dôvod: Videním všetkých dobrých vecí vo svete vám zvyšuje vieru v to, že väčšina ľudí sa snaží spraviť tú správnu vec… väčšinou.

 1. Zlepší sa vaše riešenie problémov

Štúdie Journal of Personality and Social Psychology vyhlásili, že študenti žijúci v zahraničí sú o 20% schopnejší vyriešiť počítačový problém než tí, ktorí necestovali.

Dôvod: Jednoduché zažitie cudzej kultúry počas určitej doby otvorí myseľ rôznym možnostiam, čo vedie k poznaniu, že jedna vec má aj niekoľko významov.

Inými slovami, už len to, že viete, že existujú ľudia jazdiaci na ťavách, zatiaľčo vy sa snažíte priblížiť k vášmu šéfovi, pomáha pripomenúť to, že existujú mnohé spôsoby života. Tým pádom existujú mnohé spôsoby, ako sa priblížiť šéfovi. Úžasné.

 1. Stanete sa skromnejšími

Rovnaká štúdia preukázala, že zahraničný študenti sú skromnejší než tí necestujúci. To dáva zmysel: Musíte mať v úcte vlastnú krajinu a celý obrovský svet, keď stojíte „tvárou v tvár“ ohromnému monumentu ako napríklad Grand Canyon.

 1. Budete otvorenejší novým veciam

Samozrejme, zahrávanie sa s hadmi vo Vietname sa nestáva každý deň. Takže ak dostanete šancu urobiť niečo absurdné, urobte to! Skúšanie nových vecí počas cestovania vás zanecháva otvorenejších novým veciam aj v každodennom živote.

Dôkaz: Vyššie spomínané štúdie preukázali, že zahraničný študenti boli otvorenejší novým skúsenostiam každodenného života než tí, ktorí ostali študovať doma. Je to jednoduché. Spoznávanie nových ľudí (či, veď viete, hadov) v iných kultúrach na dennej báze rozširuje vaše obzory, čo znamená, že ste náchylnejší k hľadaniu nový vecí aj doma.

 1. Budete vyrovnanejší

Existuje množstvo štúdií, ktoré dokazujú, že pobyt v prírode pomáha vyjasniť myseľ. Dôvodom je čerstvejší vzduch, ktorí sa vám do pľúc dostane skôr vo voľnom priestranstve než v kancelárii.

Štúdie magazínu Environmental Psychology tiež dokázali, že 40 sekundový pohľad na obrázok prírody pomáha zlepšiť pozornosť a výkon pri ďalšej úlohe. Takže nepotrebujete ísť ani von!

Keďže ste človekom žijúcim na Zemi, je tu 99,9% šanca, že máte radi výlety.

 1. Znovuobjavovanie samého seba

Cestovanie rozhodne pomáha objavovať samého seba. Ľudia cestujú, aby našli zmysel života, či potrebujú  nový štart.

„Zobratie si pauzy od práce pomáha vypnúť, rozjímať nad samým sebou a prehodnotiť cestu, ktorou ide náš život,“ povedal psychológ Toby Israel. „Cestovanie pomáha pozrieť sa na náš život z diaľky – fyzicky i metaforicky.  Týmto spôsobom môžete vidieť veci jasnejšie.“

 1. Budete menej bojazliví

Poznáte ten pocit, keď sa rozhodnete na dovolenke pre skok z útesu do mora, aj keď sa bojíte výšok? Tak tento pocit odvahy si môžete osvojiť, ak cestujete dosť často.

Matt Long, cestovateľ s blogom LandLopers videl viac než 75 krajín a nemôže nesúhlasiť. „Po čase som prekonal viac a viac strachu, od strachu zo žralokov po strach z chýb, ktoré môžete spraviť v cudzom jazyku. Cestovanie mi pomohlo byť odvážnejším ako na cestách, tak aj doma.“

 1. Budete šťastnejší

Štúdie magazínu Psychological Science dokázali, že už plánovanie zážitku (ako je výlet) vás robí šťastnejšími než čakanie na niečo hmatateľné ako napríklad nové tričko.

Vedci analyzovali nálady ľudí stojacich v radoch na rôzne veci a tí, ktorí stáli v rade na skúsenosť (ako koncert), boli šťastnejší.

 1. Budete efektívnejší v práci

Nedávne výskumy americkej Travel Association prišli na to, že ľudia, ktorí si vybrali všetku dovolenku, majú 6,5% vyššiu šancu dostať povýšenie než tí, ktorí sa nepohnú zo svojej kancelárie.

 1. Budete trpezlivejšími

Myslite na všetky otravné čakania na letisku či vlakových staniciach. V danom moment veľmi otravné, no vo všeobecnosti budujú charakter.

„Zažitie oneskorení, nehôd a iných kultúr počas cestovania ma naučilo byť oveľa trpezlivejším a chápavejším,“ potvrdzuje Matt Long.

 1. Pomáha to zmieriť sa so stratou

Pri niektorých stratách sa cítite, akoby ste stratili kúsok zo samého seba. Svojej duše. Nezáleží na tom, ako dlho hľadáte, nenájdete to. Avšak…

„Ak ste zažili stratu, cestovanie pomáha nastoliť pocit úplnosti,“ hovorí Toby Israel. Nové skúsenosti, prostredie vám pomôže zblížiť sa opäť so samým sebou.

 1. Budete sa cítiť oveľa živší!

Ten pocit, keď vystúpite z lietadla a viete, že onedlho zažijete milión nových vecí a nemôžete sa dočkať a ste tak šťastní, že ste tam prišli, pretože život je tak super a svet len čaká na vaše objavovanie.

Tak načo čakáte?! Bežte do sveta!

Pridaj komentár

Top